При виразковій хворобі шлунку, дванадцятипалої кишки, гастритів

Існує міф про те, що хворим виразкою протипоказані будь-які фізичні навантаження. Це не так. Поза періодом загострення зарядка і спортивні заняття, що не приводять до виснаження, навіть корисні і допомагають уникнути рецидиву. Але ось активні тренування, серйозні навантаження або підняття тягарів можуть спровокувати вкрай небезпечну ситуацію: перфорацію (прорив) виразки.Найважливішим завданням лікувальної фізичної культури є поліпшення трофічних процесів виразки дванадцятипалої кишки: прискорення регенерації, уповільнення і зворотний розвиток дистрофічних і атрофічних процесів. Фізичні вправи активізують обмін речовин при виразці дванадцятипалої кишки, поліпшують кровообіг в черевній порожнині, зменшують застійні явища і збільшують кровопостачання патологічно змінених тканин. Активізація гормонів та ферментів при м’язовій роботі посилює тканинний обмін, одночасно підвищується чутливість тканин і органів до дії гормонів завдяки поліпшенню нервової регуляції. Все це прискорює відновлювальні та пластичні процеси у змінених тканинах: вщухають явища запалення, стимулюється рубцювання виразки.

 

Початкове положення — лежачи на спині

1. Ноги зігнуті в колінних і тазостегнових суглобах, стопи — опорно, одна рука на грудях, інша на животі. Діафрагмальне дихання (черевна стінка під час вдиху піднімається, а на видиху втягується). Видих поступово подовжується, м’язи розслаблюються. Виконати до 6 разів.
2. Руки вздовж тулуба. Поперемінне згинання та розгинання ніг в колінних і тазостегнових суглобах. П’яту від підлоги не відривати, дихання довільне. Рухи ніг можна поєднувати з поперемінним згинанням і розгинанням рук. Виконати 8-12 разів.
3. Руки вздовж тулуба. Почергове відведення ніг в сторони, ковзаючи по підлозі (ускладнення — нога на вазі), носок на себе. Дихання не затримувати. Виконати по 6-12 разів кожною ногою.
4. Руки вздовж тулуба. Вдихаючи, розвести руки в сторони, видихаючи, розслаблено призвести до тулуба (в.п.). Повторити 5-6 разів.
5. Руки і ноги прямі. Зігнути ноги, розводячи коліна (стопи разом). Повільно випрямити ноги, з’єднуючи коліна в кінці випрямлення. Повторити 8-12 разів.
6. Руки на поясі. Відвести ногу в сторону — вдих. Видихаючи, перенести її через іншу ногу, одночасно повертаючи нижню половину тулуба і торкаючись носком підлоги. Виконати по 6-10 разів кожною ногою.

7. Ноги зігнуті, стопи — опорно, руки зігнуті в ліктьових суглобах. Вдихаючи і спираючись на стопи, лікті, плечі і голову, підняти тулуб («напівміст»). Повернутися в в.п. — видих. Повторити 6-10 разів.

8. Ноги зігнуті в колінах і тазостегнових суглобах, стопи — опорно. Розведення колін в сторони.

9. Ноги зігнуті в колінах і тазостегнових суглобах, стопи — опорно (або на вазі). «Звалювання» ніг в сторони з поворотом таза. Повторити по 8-10 разів у кожну сторону.

10. Руки розведені в сторони, ноги прямі. В.П., вдих; видихаючи і повертаючи верхню половину тулуба вправо, торкнутися лівою долонею правої долоні. Те ж саме в інший бік. Виконати 8-12 разів.

11. Руки і ноги прямі. «Велосипед»однією ногою (ускладнення — двома ногами). Кілька рухів ногами виконується під час видиху, а вдих — в в.п. (ускладнення — дихання довільне). При виконанні вправи поперек повинен бути притиснутий. Повторити 8-10 разів кожною ногою або 10-14 обома ногами.
12. Руки і ноги прямі. Вдихаючи, розвести руки в сторони; видихаючи, підтягти руками коліна до живота. Виконати 6-12 разів.
13. Руки і ноги випрямлені. Почергово витягати кожну ногу, не відриваючи від підлоги, носки на себе («походити прямими ногами»). Виконати 8-15 разів.
14. Руки витягнуті вперед перед собою. Почергово витягати ще більш руки вперед. Виконати 8-10 разів.15. Руки і ноги прямі. Одночасне розведення ніг в сторони. Повторити 8-12 разів.
 

Початкове положення — лежачи на правому боці (потім на лівому)

16. Права рука — під головою, ліва — перед собою в упорі. Ноги зігнуті в тазостегнових і колінних суглобах. Діафрагмальне дихання. Виконати 4-6 разів

17. В.П. — те саме. Не роз’єднуючи стоп, відвести ліве коліно в сторону — вдих; повернутися в в.п. — видих. Повторити 8-12 разів.

18. Ліва рука вздовж тулуба, ноги прямі. Підняти ліву руку через сторону вгору, ліву ногу відвести назад. Поміняти положення кінцівок. Дихання довільне. Виконати 8-12 разів.

19. В.П. — те саме. Вдих — відвести руку й ногу в сторону. Повернутися в в.п. — видих. Повторити 8-10 разів.

20. В.П. — те саме. Відвести ногу назад, руку підняти вгору — вдих, рукою підтягти коліно до живота — видих. Повторити 8-10 разів.

21. В.П. — те саме. Вдихаючи, підняти ногу вперед і торкнутися пензлем стопи. В.П. — видих.

Початкове положення — коліно-кистьове (руки і ноги на ширині плечей)

22. Діафрагмальне дихання. Виконати 5-6 разів.

23. Вигнути спину, голову опустити, підборіддя наблизити до грудей — вдих; прогнутися, підняти голову — видих. Повторити 8-12 разів.

24. Відвести руку в сторону — вдих. Повернутися в в.п. — видих. Виконати по 8-10 разів у кожну сторону.

25. Ногу відвести назад, прогнутися — вдих. Зігнути ногу, коліном торкнутися чола — видих. Виконати по 8-10 разів кожною ногою.

26. Підняти різнойменні руки і ногу — вдих, повернутися в в.п. — видих. Виконати по 8-10 разів.

27. Повороти тулуба в сторони з переступанням кистями («ведмідь»). Виконати 8-12 разів.

Початкове положення — стоячи на колінах

28. Руки вздовж тулуба. Нахили в сторони, кисті ковзають уздовж тулуба («насос»). Виконати по 8-12 разів у кожну сторону.

29. Руки витягнуті перед собою. Сісти то з однієї, то з іншого боку гомілки. Виконати по 6-8 разів.

Початкове положення — лежачи на животі

30. Руки під головою, ноги прямі. Підняти вгору одну ногу, повернутися в в. п. Те ж виконати іншою ногою. Виконати по 6-10 разів кожною ногою. Те ж виконати одночасно двома ногами.

31. Руки під головою, ноги прямі. Спираючись на кисті, підняти верхню частину тулуба. Потім повернутися у вихідне положення. Виконати 5-10 разів.

Початкове положення — стоячи

32. Ходьба з високим підніманням колін і активними помахами рук. Виконати протягом 20-30 сек.

33. Ходьба з перехрещуванням ніг. Виконати протягом 20-30 сек.

34. Спокійна ходьба.

35. Основна стійка. Розвести руки в сторони — вдих; присісти, обхопити коліна руками — видих. Виконати 6-12 разів.

36. Ноги ширше плечей, руки на поясі. Круговий рух тулубом. Виконати по 6-10 разів у кожну сторону.

37. Ходьба з рухом рук вгору, в сторони, вперед.

38. Розвести руки в сторони — вдих, розслаблено опустити їх — видих.

Виразкова хвороба відноситься до категорії психосоматичних, і тому психотерапія використовується в профілактиці і лікуванні цього захворювання. До комплексу психотерапевтичних заходів входять:
• санітарно-просвітня робота;
• психотерапія мала й спеціалізована (раціональна психотерапія, аутотренінг, індивідуальна та групова психотерапія та ін);
• психофармакологічна терапія, що призначається за погодженням з лікуючим лікарем з урахуванням особливостей основного захворювання;
• вироблення раціонального режиму сну, навчання методам подолання стресових ситуацій, рекомендації щодо використання психотропних засобів (при необхідності), професійна орієнтація: рекомендації по створенню сприятливого «психологічного» клімату на роботі і в побуті.

 

Категорія: Фізичні вправи
Ви можете слідкувати за коментарями за допомогою RSS 2.0-стрічки. Коментарі і пінги до запису заборонені.

Коментарі закриті.